Hillerød Slotssø byfest 2019
Lørdag den 31/8 2019 er der virkelig gang i gaderne i Hillerød by, grundet Hillerød Slotssø byfest.

Monkey World deltager

Team Monkey World, stiller med 4 “mand” og 4 dyr for at glæde byens børn og unge.
Julie havde leguanen, Trille med i snor.

Tine havde Nymfeparakitten, Tøzen med i flyvesele.

Milena havde til baby pung flyve egern med i en lille taske, og på kroppen.

Dennis havde en papegøje, Kakaduen Samardhi med i flyvesele.
[Best_Wordpress_Gallery id=”36″ gal_title=”Hillerød slotssø byfest 2019″]
Det var en super oplevelse, og der var rigtig mange der havde stor interesse i at se vores dejlige dyr.
Her kan du se en kort video fra tovet midt i Hillerød med Kakaduen der leger: Klik her!
Mange havde spørgsmål til dyrene, og rigtig mange fik lov at holde, nusse, røre og kæle med både leguanen, papegøje, Kakaduen og Nymfeparakitten.
Det var en helt anden snak med baby pung flyve egernene, Milene trak køer på op til 50 personer, der gerne ville lytte til hvad det var for nogle spændende dyr.
Vi ses i gen i Kultur natten 2019
Lidt om Hillerød Slotssø Byfest
FRA DEN 30. Aug – 1. SEP. SKAL DER VÆRE BYFEST I HILLERØD.
Den sidste weekend i august byder vi velkommen til 3 festlige dage, hvor der afholdes Hillerød Slotssø Byfest.
Hele byen samles omkring bymidten med det grønne område kaldet Posen, gågaderne, SlotsArkaderne Markedspladsen og ikke mindst Slotssøen, hvor vi afholder det prestigefyldte travaljestævne hvert år. Food Court bliver et område spækket med forskellige madboder, der får tænderne til at løbe i vand med alt, lige fra hotdogs til veganske retter.
Fredag eftermiddag starter byfesten med den officielle åbning af borgmester Kirsten Jensen, og så er det ellers om at gå på opdagelse i byen med events for både store og små. Albert Dyrlund kommer forbi og optræder. Butikkerne har åbent til kl. 22, og herefter fortsætter festen med god musik fra bl.a. Keld og Hilda, DJ NINTY5 fra Radio NRJ samt Svenstrup og Vendelboe.
Lørdag byder på det traditionsrige travaljestævne på Slotssøen, Patrick fra X Factor underholder, og dagen igennem bliver scenen fyldt med skøn musik for alle. Du kan også blive inspireret af byens mange foreninger, der fremviser deres sportsgrene. Du kan booke en politiker, hygge i Tivoliet eller finde nogle gode markedstilbud forskellige steder i byen. Lørdag aften afholder vi travaljefest – og alle er velkomne! Se mere i programmet.
Søndag bliver i år til Børnenes Byfest, og vi har fyldt dagen op med hygge, sjov og oplevelser til børnefamilierne. Mød den skøre ballonklovn, få en ridetur, eller leg i den kæmpestore sandkasse på Torvet, efter du har været på opdagelse på børneloppemarkedet på Torvet. Børnemusikanterne HipSomHap og Mastodonterne sørger for underholdning, og den venlige hospitalsklovn Victor lukker byfesten af for store og små.
Hele Team Monkey World håber I havde en dejlig Slotssø Byfest.